Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 18802
پنج‌شنبه 19 فوریه 2015 | 18:29 ب.ظ
کلام روز
اهرم‌های شیطان برای دوری انسان از نماز
این رابدانیم که ۱۰چیزاست که مانع ۱۰چیز دیگر می شودوانسان از غافله عقب می ماند این است:

 خبرگزاری صومعه سرا: ۱-غرور مانع یادگیری است.۲-تعصب مانع نوآوری است.۳-کم رویی مانع پیشرفت

۴-ترس مانع ایستادن.۵-تخیل مانع واقع بینی است.۶-بدبینی مانع شادی است

۷-خودشیفتگی مانع ،معاشرت.۸-شکایت مانع تلاش گری است

۹-خود بزرگ بینی مانع محبوبت است. ۱۰-عادت کردن مانع تغییر است

از طرفی داریم که  انسان در طول زندگی برای چهار چیزتلاش می کند:

۱-اسمش مطرح شود….۲-لباش فاخر باشد….

۳-خانه اش زیبا باشد…۴-اتومبیلش مدل بالا باشد…

ولی بعد از مرگ اش: ۱-اسمش می شود:میت. ۲-لباس اش می شود:کفن

۳-خانه می شود:قبر. ۴-مرکب اش می شود:تابوت!!(انقطار/۶)

چه جالب فرموده حضرت آیت الله بهت فومنی (ره): نماز مانند لیموشیرین است،هرچه از اول وقت دورتر شودتلخ تر می شود،هرکه عادت به تاخیر نمازها کرده!خود را برای تاخیر در امور زندگی آماده کند!تاخیر در ازدواج،تاخیر دراشتغال،تاخیر در تولد فرزند،تاخیر درسلامتی،هرقدرکه امورنمازت منظم باشد،امور زندگی ات هم تنظیم خواهد شد.

کسانی‎ که نماز را سرسری می‌گیرند و نسبت به آن بی‌معرفت هستند، در واقع به اهمیت نماز توجه ندارند لذا نمازی هم که می‌خوانند با حضور قلب نخواهد بود.

برخی از افراد به هنگام نماز مانند عاشقی که منتظر ملاقات با معبود است برای وصل شدن به چشمه‌سار زلال نماز لحظه‎شماری می‌کنند و مانند عاشقی که منتظر ملاقات با معشوق است در انتظار هنگامه اذان و نمازند و آن‌گاه که به نماز می‌ایستند از هم و غم دنیا فارغ‌اند و چنان غرق راز و نیاز با معبود می‌شوند که گویا هیچ کس جز او را نمی‌شناسند.

عده‌ای از افراد یا اصولاً به نماز بی‌توجه‌اند و یا نماز را تا پایان وقتش به تأخیر می‌اندازند و اگر هم گاهی آن را در اول وقت برگزار می‌کنند لذت لازم را از آن نمی‌برند و تازه در پایان این فریضه مهم الهی متوجه می‌شوند که کاری که انجام داده‌اند نماز بوده است.

کسانی‎ که نسبت به اهمیت نماز شناختی کافی دارند، مثلاً اطلاع دارند که اولین چیزی که در روز رستاخیز مورد بازرسی و محاسبه قرار می‌گیرد نماز است آن را ستون دین می‌دانند، برای نماز سرمایه‌گذاری می‌کنند و وقت بیشتری را صرف آن می‌کنند، در نتیجه حضور قلب بیشتری خواهند داشت.

این‌که در برخی از آموزه‌های دینی سفارش شده است که آن هنگام که به نماز ایستادید، چنان نماز بخوانید که گویا آخرین نماز شماست و دیگر هرگز موفق به نماز نخواهید شد، اهمیت حضور قلب در نماز را می‌رساند.

خدایی با استناد به بیانات عارف بزرگ، میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، اظهار کرد: سبب حضور قلب، همت آدمی است، زیرا قلب تابع همت(توجه و اهتمام) است، اگر همت نماز باشد، قلب هم نزد نماز حاضر خواهد شد و اگر همتت در پی چیز دیگری باشد، قلبت هم از نماز غافل و نزد آن چیز خواهد بود، چون خداوند برای هیچ‌کس دوقلب قرار نداده است و برای احضار قلب در نماز جز این‌که همتت را متوجه نماز کنی، راه دیگری نیست.

همان‌گونه که وقتی ویروس سرماخوردگی وارد بدن کسی می‌شود و او را بیمار می‌کند دیگر مزه خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها را درست درک نمی‌کند، فرد نمازگزار هم در طول روز و فرصت پیش از نماز اگر روحش به گناهی مانند نگاه آلوده به نامحرم، دروغ، غیبت و … گرفتار شود دیگر شیرینی مناجات با پروردگار را در نماز احساس نمی‌کند.

قرآن کریم در آیه ۹۱ سوره مبارکه مائده «همانا شیطان می‏‌خواهد با شراب و قمار میان شما دشمنی و کینه ایجاد کند و شما را از یاد خدا و از نماز باز دارد پس آیا شما دست برمی‌‏دارید» راهبرد و شگرد شیطان برای دوری انسان از نماز را غوطه‌ور کردن او در گناه و معصیت معرفی می‌کند.

یکی از اهرم‌های شیطان برای دوری آدمی از نماز آن است که او را در باتلاق کار حرام می‌اندازد و به ویروس گناه آلوده می‌کند، مثلاً به رابطه نامشروع به نامحرم وادار می‌کند که بر اثر آن شخص در نماز کسل و حواسش پرت می‌شود و بدین ترتیب وی از بسیاری از خوبی‌ها و برکات نماز و یاد خدا محروم می‌ماند.

تعیین مکانی مشخص از منزل یا محل کار به‌عنوان مصلی(نمازخانه)، موجب حضور قلب بیشتر یا شاید هم عامل راهیابی به اسرار و ملکوت نماز شود، بسیاری از افراد برایشان فرقی نمی‎کند که در چه محلی نماز بخوانند ولی در آموزه‌های دین ما توصیه شده که محلی را در خانه به‌عنوان نمازخانه معین کنیم.

حسن اختصاص مکانی خاص در منزل یا محل کار برای اقامه نماز این است که در این محل کار دیگری انجام نمی‌شود در نتیجه خود این مکان محل نزول ملائک می‌شود و نوعی نورانیت، حضور قلب و معنویت را به نمازگزار القا می‌کند.

در احادیث نیز توصیه شده است اگر حالت اضطراری و مشکلی پیش آمد برای اجابت دعا به مصلی خانگی پناهنده شوید و یا کسی را که در سکرات موت است به نمازخانه‌اش منتقل کنند تا جان دادن او تسهیل شود. الله اکبر.سبحان الله عجب قصه زیبایی است زندگی انسان!!!!

نویسنده: محمد رضا عارفی راد سه ساری
«آژانس خبری شهرستان صومعه سرا – خبرگزاری صومعه سرا»

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

ارسال دیدگاه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به آژانس خبری صومعه سرا
ثبت شده در سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی