Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 22183
سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ | ۱۹:۴۶ ب.ظ
ایجاد اشتغال و جلو گیری از واردات ۲۵ میلیارد نخ سیگار با فعال کردن صنعت دخانیات در گیلان
واران خبر: مبارزه با دخانیات از دیر باز یکی از مهم ترین فعالیت های دستگاه های فرهنگی و اجتماعی در جهان بوده و همچنان بر قوت خود باقی است. مصرف دخانیات از قدیم الایام در ایران وجود داشت و از انواع آن می توان به سیگار،پیپ و قلیان اشاره کرد، اگر به اسناد زمین های […]

واران خبر: مبارزه با دخانیات از دیر باز یکی از مهم ترین فعالیت های دستگاه های فرهنگی و اجتماعی در جهان بوده و همچنان بر قوت خود باقی است.

مصرف دخانیات از قدیم الایام در ایران وجود داشت و از انواع آن می توان به سیگار،پیپ و قلیان اشاره کرد، اگر به اسناد زمین های سالهای دور در گیلان بنگرید اکثر کشاورزان زمین هایی تحت کشت گیاه توتون داشتند و از همین طریق روزی میگذراندن.

چندی پیش بود که نماینده صومعه سرا در همایش تجلیل از کشاورزان نمونه شهرستان یادی از محصولات فراموش شده صومعه سرا یعنی ابریشم و توتون کرد و ضمن ابراز تاسف از نابودی این محصولات به کیفیت توتون تولیدی در این شهرستان اشاره کرد.

دلخوش با تاکید بر کیفیت بالای توتون تولید شده در گیلان آن را با توتون ویرجینیا مقایسه کرد، برای بهتر شناختن توتون ویرجینیا باید گفت:این گونه یکی از بزرگترین رسته های توتون امریکایی به شمار می رود که در محدوده جیمزتان بعمل می آید و دانه آن از امریکای مرکزی آورده شده و انحصارا به انگلستان صادر میگردد.

امروزه ویرجینیا پوشیده از توتون زرد رنگ براق یا پرتقالی و قرمز رنگ است. این توتون ذاتا توتون خشک، ظریف و شیرینی به شمار می آید.

روش بعمل آوردن این توتون دمیدن گرمای بدون دود است که به سیلوهای توتون به وسیله لوله های آهنی صورت می یابد. به همین دلیل هم توتون ویرجینیایی طعمی شیرین و حالتی ظریف همانند میوه ای رسیده به خود می گیرد. این توتون سبک و شیرین یکی از پاک ترین توتون های دنیا بوده و در سیگارهای گرانقیمت جهان نیز از آن استفاده می شود. این توتون یکی از اجزای اصلی توتون های انگلیسی را به خود اختصاص می دهد.

باید بدانید که سالانه نزدیک به ۶۰ میلیارد نخ سیگار به طور متوسط در کشور مصرف می‌شود، ۲۵ میلیارد نخ از آن تولید داخل و مشترک است، ۲۰ تا ۲۵ میلیارد نخ وارداتی است که گاهی به ۱۵ میلیارد می‌رسد اما بقیه که بین ۱۵ تا ۲۵ میلیارد نخ می‌شود قاچاق است.

یعنی اگر مردم گیلان بار دیگر شروع به کاشت توتون با آن کیفیتی که گفته شد(توتون ویرجینیا) بکنند و دولت با اهدای تسهیلات از آنها حمایت و با تقویت بخش خصوصی ایجاد کارخانه دخانیات کند  شاید بتوان ۲۰ تا ۲۵ میلیارد نخ وارداتی را در کارخانه های داخل کشور تولید کنیم.

“حکیم‌پور  مدیر عامل شرکت دخانیات گیلان در مصاحبه ایی تولیدات مجتمع دخانیات گیلان را حدود ۸۰ درصد از تولیدات کشور دانست و ادامه داد: در سال ۹۰ و ۹۱ حدود ۲۴ میلیارد نخ سیگار در مجتمع دخانیات تولید شد که تولید حدود ۱۸ میلیارد نخ سیگار در گیلان بود.

وی با اشاره به اینکه شرکت دخانیات ۲ هزار شغل مستقیم دارد، افزود: حدود ۷۵۰ نفر خانوار در گیلان مشغول کشت توتون هستند.”

با در نظر گرفتن این گفته مدیرعامل شرکت دخانیات اگر شرکت دیگری با همین میزان سرمایه تاسیس شود ۲ هزار شغل دیگر نیز ایجاد میشود و همچنین لازم نیست ۲۵ میلیارد نخ سیگار وارد کشور شده و ارز مملکت به خاطر سیگار از بین برود.

البته باید گفت مبحث مبارزه با دخانیات هنوز به قوت خود باقی است و احداث کارخانه ایی جدید دلیلی بر عدم مبارزه با دخانیات نیست،توجه داشته باشید بسیاری از کشورهای جهان یکی از محصولات مهم صادراتی شان همین سیگار است چرا کشور ایران اینطور نباشد؟

سردبیر/

مطلب مرتبط

Related Posts
«آژانس خبری شهرستان صومعه سرا – خبرگزاری صومعه سرا»

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious
برچسب‌ها:

ارسال دیدگاه

خبر تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به خبرگزاری صومعه سرا
ثبت شده در سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی