Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 22875
یکشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۸:۳۸ ب.ظ
ایران و ترکیه در حفظ امنیت و آرامش مرزهایشان باهم هماهنگ می شوند
به گزارش واران خبر:سفر بی سابقه رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به ترکیه و دیدار و گفتگو با رئیس جمهور این کشور و همتای ترک خویش، تحلیل های فراوانی به دنبال داشته است. اظهارات طرف های ترک و مقامات جمهوری اسلامی ایران در این باره کماکان ادامه دارد. آنچه از جانب دو طرف به […]

به گزارش واران خبر:سفر بی سابقه رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به ترکیه و دیدار و گفتگو با رئیس جمهور این کشور و همتای ترک خویش، تحلیل های فراوانی به دنبال داشته است.
اظهارات طرف های ترک و مقامات جمهوری اسلامی ایران در این باره کماکان ادامه دارد. آنچه از جانب دو طرف به رسانه ها اظهار می شود، لزوم هماهنگی هرچه بیشتر دو کشور برای مقابله با گروه های تروریست فعال در نواحی مرزهای مشترک ایران و ترکیه و عراق می باشد.
اردوغان در حالی خبر از آغاز همکاری های ایران و ترکیه برای مقابله با پ ک ک می دهد که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در تدارک مشخص کردن تاریخ سفر رئیس ستاد ارتش ترکیه به ایران برای تکمیل مذاکرات و بنا به اظهارات رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان، جهت رسیدن به نتیجه و جمع بندی مباحث مطروحه می باشد .
به نظر می رسد آنچه بیش از نگرانی های موجود از فعالیت شبه نظامیان کرد و پ ک ک مقامات نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه را پای مذاکرات و تدارک اقدامات هماهنگ امنیتی و نظامی در منطقه کشانده باشد، نزدیک شدن به روز سوم مهرماه سال جاری می باشد.
روزی که از جانب بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، به عنوان روز برگزاری همه پرسی برای جدایی کردستان عراق برای همیشه از کشور عراق اعلام شده است.
اقلیم کردستان که کماکان اعلام می کند که این همه پرسی تنها برای مردم اقلیم کردستان عراق بوده و اقلیم کردستان به مرزهای خود با همسایگان پایبند خواهد بود؛ گویی در تلاش است تا به نوعی تعهد به عدم بروز هرگونه حساسیت و برهم ریختن آرایش سیاسی و جغرافیایی منطقه را به سه دولت همسایه دهد. اما ترکیه عراق و ایران قاطعانه اعلام کرده و می کنند که با هرگونه تلاشی که منجر به برهم زدن و جرح لطمه به تمامیت ارضی کشور یک پارچه عراق می‌شود، مخالف هستند.
استقلال کردستان عراق می تواند برای امنیت و ثبات مناطق کرد نشین ایران و ترکیه نیز مسئله ساز باشد.
لذا از این رو است که این روند و دامنه دار شدن احتمالی آن موجب نگرانی ترکیه و ایران و مردمان این کشور ها باشد.
با توجه به این موارد به نظر می رسد ایران و ترکیه به عنوان دو قدرت منطقه با ایجاد هماهنگی و همکاری نظامی و امنیتی برای هرگونه شرایطی که ممکن است با حداقل ضریب اطمینان و احتمال تمامیت ارضی، امنیت و ثبات این مناطق مهم را تهدید نماید، مقابله نمایند که در واقع می توان چنین انتظار داشت که با نزدیک شدن به تاریخ رفراندوم اقلیم کردستان ، نشست هایی از این دست بین مقامات کشورهای مربوط باز هم دیده شود.
آنچه مهم است مقابله با هرگونه تهدید و آسیبی است که ممکن است ساحت امنیت و تمامیت ارضی کشورهای همسایه و از همه مهم تر کشور عزیزمان جمهوری اسلامی ایران را دچار خدشه نماید./به قلم : محمد حسین رحمت زاده

مطلب مرتبط

Related Posts
«آژانس خبری شهرستان صومعه سرا – خبرگزاری صومعه سرا»

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

ارسال دیدگاه

خبر تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به خبرگزاری صومعه سرا
ثبت شده در سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی