Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 22698
دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۲:۱۷ ب.ظ
تصاویری از شالیزارهای برنج استان گیلان/محصولی که با رنج به دست می آید
واران خبر: برنج ، محصولی که با رنج بسیار به دست می آید و گیلانی ها در پخت آن به روش های مختلف مهارت دارند. گیلان با وجود تفاوتهای بسیار در زبان و فرهنگ مردمانش یکی از خلاق ترین استانها در کشور و حتی در جهان در زمینه تهیه غذا است؛ غذاهایی با رنگ ها […]

واران خبر: برنج ، محصولی که با رنج بسیار به دست می آید و گیلانی ها در پخت آن به روش های مختلف مهارت دارند.

گیلان با وجود تفاوتهای بسیار در زبان و فرهنگ مردمانش یکی از خلاق ترین استانها در کشور و حتی در جهان در زمینه تهیه غذا است؛ غذاهایی با رنگ ها و طعم های مختلف با انواع گیاه و سبزیجاتی که همه آنها را میتوان در همین گیلان پرورش داد.

به نظر بیشترین سهمیه سفره گیلانی ها را برنج از آن خود کرده، برنج در گیلان به صورت های مختلف پخت میشود و بسته به نوع علاقه شخص دارد، همانطور که نوع تبخ متفاوت است نوع برنج ها هم با یکدیگر متفاوتند.

از گونهٔ ایرانی می‌توان به گرده. دابو. طارم، چرام۱، چرام۲. صدری (شامل انواع دم سیاه، دم زرد و دم سرخ)، بینام، علی-کاظمی، چمپا و… اشاره کرد از تیپهای اصلاح نژاد شده و پرمحصول می‌توان از سفیدرود و خزر نام برد. برخی از ارقام برنج در منطقه شمال ایران، بطور مشخص استان گیلان، شامل ارقام ایندیکایی چون غریب، هاشمی، حسنی و گرده می‌باشند که بنظر می‌رسند در نتیجه انتخاب سنتی توسط کشاورزان (و احتمالاً در ادامه تعدادی نیز در پی انتخاب توسط محققین) هر یک در نواحی جلگه‌ای و دره‌ای استان گیلان به ترتیب شالیزارهای مناطق اطراف شهرستان‌های صومعه سرا، فومن، تالش، و طارم به مرور زمان حاصل شده‌اند.

در قدیم مراحل کاشت، داشت و برداشت برنج یکی از سخت ترین کارهای کشاورزی به شمار میرفت اما امروزه با پیشرفت وسایل کشاورزی از قبل ماشین نشا،درو،کمباین و… مراحل کاشت ،داشت و برداشت بسیار آستان تر از گذشته شده است.

کار کاشت برنج از فروردین ماه شروع میشود و برداشت آن اواخر مرداد ماه است،تصاویر زیر مراحل کاشت این محصول را نشان میدهد که از اینستاگرام جمع آوری شده

مطلب مرتبط

Related Posts
«آژانس خبری شهرستان صومعه سرا – خبرگزاری صومعه سرا»

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

ارسال دیدگاه

خبر تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به خبرگزاری صومعه سرا
ثبت شده در سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی