Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 22939
چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ | ۲۰:۱۱ ب.ظ
شهرت جهانی «تعزیه ذوالجناح» /حضور بیش از ۳۰۰ هزار نفر در عاشورای ضیابر
واران خبر به نقل از شبستان : این روزها وقتی وارد دهستان ضیابر می‌شویم حال و هوای محرم از کوچه پس کوچه‌های این منطقه به مشام می‌رسد و همه از کوچک و بزرگ رخت سیاه بر تن کرده‌اند و در سوگ سرور سالار شهیدان، اباعبدالله‌الحسین (علیه‌السلام) مشغول عزاداری هستند. مراسمات دهه اول محرم در این […]

واران خبر به نقل از شبستان : این روزها وقتی وارد دهستان ضیابر می‌شویم حال و هوای محرم از کوچه پس کوچه‌های این منطقه به مشام می‌رسد و همه از کوچک و بزرگ رخت سیاه بر تن کرده‌اند و در سوگ سرور سالار شهیدان، اباعبدالله‌الحسین (علیه‌السلام) مشغول عزاداری هستند.

مراسمات دهه اول محرم در این نقطه از استانمان به گونه‌ای خاص برگزار می‌شود و زبانزد عام و خاص است و هر ساله مسافران، گردشگران و افراد زیادی از جای جای کشور عزیزمان برای حضور در این مراسمات به ضیابر سفر می‌کنند.

هیئت ذوالجناح ضیابر از چند ماه مانده به ماه محرم کار خود را آغاز می‌کند تا برای روز عاشورای حسینی آماده شوند و ظلم روا داشته به امام حسین (علیه‌السلام) و یاران باوفایش را به خوبی به نمایش درآورند.

وقتی سری به هیئت ذوالجناح ضیابر زدیم، شاهد تمرین بازیگران تعزیه بودیم تا خود را برای روز عاشورا آماده و دکلمه‌های خود را به درستی و صدای رسا بیان کنند.

حضور بیش از ۳۰۰ هزار نفر در مراسم روز عاشورای ضیابر

سید اکبر حسنی، رئیس هیئت امنای هیئت ذوالجناح ضیابر با بیان اینکه این هیئت از سال ۹۲ مجوز رسمی‌اش را از تبلیغات اسلامی اخذ کرده است، اظهار داشت: اعضای این هیئت با همدلی و وحدت در تلاشند تا هر سال تعزیه روز عاشورا را با شور و شعور حسینی برگزار کنند.

وی با بیان اینکه شش سال است این تعزیه به ثبت میراث فرهنگی رسیده است، افزود: این تعزیه از بیش از ۲۵۰ سال گذشته تا کنون ودیعه گذاشته شده و ماهم همه تلاشمان این است تا به آیندگان انتقال دهیم.

رئیس هیئت امنای ذوالجناح ضیابر با تاکید بر حذف تحریف‌هایی که در این تعزیه بود، گفت: در این چند سال اخیر همه تلاشمان این بوده تا خرافات را از این نمایش تاریخی دور کنیم.

حسنی با اشاره به اینکه هر ساله پس از اقامه باشکوه نماز ظهر عاشورا، تعزیه ذوالجناح ضیابر به حرکت در می‌آید، تصریح کرد: هر ساله در روز عاشورا بیش از ۳۰۰ هزار نفر در این مراسم با شکوه شرکت می‌کنند.

وی با بیان اینکه تنها تعزیه در حال حرکت کشور در ضیابر اجرا می‌شود، خاطرنشان کرد: تعزیه‌های مختلف و متنوعی در سراسر کشورمان برگزار می‌شود که فرق عمده آنها با تعزیه ذوالجناح در این است که آنها در یک مکان مستقل اجرای نمایش می‌کنند ولی ذوالجناح به صورت حرکتی است.

رئیس هیئت امنای هیئت ذوالجناح ضیابر اظهار داشت:‌ تمام حرکات هیئت ذوالجناح از امر به معروف،‌ احیای دین،‌ اقامه نماز و … پیام روز عاشورا است و هر میزان نمایش رساتر باشد در اذهان و جوانان بیشتر تاثیر می‌گذارد تا نسل جوان را به دین نزدیک تر کند تا خودشان اشاعه دین کنند.

عاشورای ضیابر از شهره خاصی در کشور و جهان برخوردار است

سید ابراهیم امینی ضیابری، یکی از پیرغلامان حسینی با بیان اینکه متولد سال ۱۳۲۷ است و از سن ۸ سالگی در دستگاه امام حسین (علیه‌السلام) همراه با پدر بزرگوارش در این مراسمات فعالیت می‌کرد، اظهار داشت: عاشورای ضیابر از شهره خاصی در کشور و جهان برخوردار است.

وی با بیان اینکه در تعزیه در حال حرکت عاشورای حسینی، حرکت سیدالشهدا (علیه‌السلام) را از مدینه تا مکه، مکه تا کربلا و کربلا تا شام به تصویر می‌کشیم، افزود: حجله‌گاه و خیمه‌های تزئین شده نشانه حرکت سیدالشهدا از مدینه است.

این پیرغلام حسینی با بیان اینکه حضرت ابالفضل (علیه‌السلام)، حضرت قاسم، حضرت علی اکبر، حضرت عبدالله، عون و جعفر و … در این تعزیه نقش آفرینی می‌کنند، گفت: بزرگان ضیابر از جمله اجداد آیت‌الله ضیابری و آیت‌الله عبدالوهاب صالح ضیابری در زمان‌های خیلی دور به نجف رفته‌اند و این تعزیه را از آنجا به این دهستان آورده‌اند و در روز عاشورا پیاده کرده‌اند.

تعزیه ذوالجناح ضیابر دارای قدمت ۲۵۰ ساله است

امینی با بیان اینکه از ۲۵۰ سال گذشته تا کنون این تعزیه در ضیابر برگزار می‌شود و در منزل مرحوم رضوی به اتمام می‌رسد، تصریح کرد: بعد از اتمام تعزیه عاشورا، ابن زیاد و شمر و یارانشان به سوال و جواب می‌پردازند که چگونه امام حسین (علیه‌السلام) و یارانشان را به شهادت رساندند و سپس هدیه‌ای از ابن زیاد دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه بعد از اتمام عاشورا به مدت دو تا سه شب تعزیه حضرت رقیه (سلام‌الله‌علیها)، قوم بنی اسد، یزید و دو نصرانی برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: در برخی از صحنه‌های تعزیه عاشورا، یاران امام حسین (علیه‌السلام) ضعیفتر از یاران یزید ظاهر می‌شوند که با تغییر هیئت امنا امسال شاهد تغییرات این موضوع خواهیم بود و یاران امام حسین (علیه‌السلام) قوی ظاهر خواهند شد.

این پیرغلام امام حسین (علیه‌السلام) با بیان اینکه بازیگر نقش حضرت عباس (علیه‌السلام) باید رجزخوانی کند و تن یزیدیان را بلرزاند و نباید آه و ناله کند، اظهار داشت: در زمان جنگ شیر نبوده است و متاسفانه طبق روال گذشته نقش شیر را هم در این تعزیه بازی می‌کنند که یکسال جلوی اینکار را گرفتیم ولی با مخالفت خیلی‌ها مواجه شدیم.

جلوگیری از ورود خرافات و بدعت در تعزیه

امینی با بیان اینکه برای جلوگیری از ورود خرافات و بدعت در این تعزیه خیلی تلاش کرده‌ایم، افزود: در طول سال‌ها ذره ذره تمام خرافات و بدعت‌ها را از این تعزیه دور و جایگزین آن واقعیات را بنا می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه شرایط انتخاب بازیگران داشتن صدای خوب و تست بازیگری است، گفت: کسی که نقش‌ یاران امام حسین (علیه‌السلام) را بازی می‌کند باید دارای وجهه خوبی بین مردم باشد.

این پیرغلام امام حسین(علیه‌السلام) با بیان اینکه خیمه‌گاه تزئین شده باید ۵ تا باشد، تصریح کرد: این خیمه‌ها برای امام حسین (علیه‌السلام) حضرت عباس (علیه‌السلام)، زینب کبری (سلام‌الله‌علیها)، حضرت قاسم و علی اکبر است.

امینی با اشاره به اینکه خودم ساکن تهران هستم ولی از چهارماه مانده به ماه محرم تمام تزئینات این خیمه‌ها و وسایلات تعزیه را در بازار تهران تهیه می‌کنم، خاطرنشان کرد: خانم میرصیاد کل لباس‌های تعزیه عاشورا را می‌دوزد.

وی با بیان اینکه هزینه‌های هیئت ذوالجناح بسیار سنگین است و لباس‌هایی که امسال پوشیده می‌شود به دلیل رنگی شدن نمی‌توان آن را در سال بعد استفاده کرد، اظهار داشت: بخش دولتی هیچگونه کمکی نمی‌کند و هزینه تزئیانت مربوط به حجله گاه ۹۹ درصدش را خودم هزینه می‌کنم.

این پیرغلام امام حسین(علیه‌السلام) با بیان اینکه خیرانی هستند که پارچه‌های خیمه‌ها را به هیئت ذوالجناح هدیه می‌دهند، افزود: باید این هیئت با بودن و نبودنمان همیشه برپا و پرچمش بالا باشد.

گفتنی است؛ مراسم تعزیه عاشورای ضیابر به عنوان یک آیین معنوی به شماره ۴۶۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

مطلب مرتبط

Related Posts
«آژانس خبری شهرستان صومعه سرا – خبرگزاری صومعه سرا»

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

ارسال دیدگاه

خبر تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به خبرگزاری صومعه سرا
ثبت شده در سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی