Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 22922
دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ | ۲۰:۱۸ ب.ظ
مصرف افسار گسیخته بنزین در ایران/رکورد مصرف بنزین برای دومین بار در یک سال شکست
واران خبر: ۲۱ شهریور ماه امسال رکورد مضرف بنزین در ایران شکسته شد و ایرانیان با سوزاندن ۱۰۴٫۷ لیتر بنزین در یک روز رکورد قبلی خود را شکستند. مصرف بنزین همواره در بسیاری از کشورهای جهان یکی از دغدغه های اصلی دولت ها بوده و هست برخی از کشورها با اعمال بسته های حمایتی مردم […]

واران خبر: ۲۱ شهریور ماه امسال رکورد مضرف بنزین در ایران شکسته شد و ایرانیان با سوزاندن ۱۰۴٫۷ لیتر بنزین در یک روز رکورد قبلی خود را شکستند.

مصرف بنزین همواره در بسیاری از کشورهای جهان یکی از دغدغه های اصلی دولت ها بوده و هست برخی از کشورها با اعمال بسته های حمایتی مردم را به استفاده از خودرو های الکترونیکی تشویق کرده و برخی نیز اعتقادی به این خودرو ها نداشته و ندارند.

در تیر ماه سال ۱۳۸۶ بود که ایران اقدام به اجرای طرح سهمیه بندی سوخت کرد و توانست با این برنامه از رشد ۱۰٫۱ درصدی مصرف بنزین در نیمه اول دهه ۸۰ جلوگیری کرده و میزان مصرف بنزین را تا سال ۹۴ در محدوده ۶۰ تا ۷۰ میلیون لیتر در روز کنترل کند و همینطور جایگاه های سوخت CNG را که از لحاظ قیمت و آلودگی به صرفه تر از بنزین است را گسترش دهد.

در سال ۹۴  در آخرین هفته اردیبهشت‌ماه متوسط روزانه مصرف بنزین حدود ۶۹میلیون لیتر بود که با حذف سهمیه بندی بنزین و عرضه هر لیتر از این سوخت به‌قیمت ۱۰۰۰ تومان، مصرف این فرآورده در هفته نخست خردادماه به رقم ۷۶میلیون لیتر در روز رسید.

این افزایش از آن روز با رقم های کمتر و یا بیشتر ادامه داشت و باعث شد تا واردات بنزین بیشتر و بیشتر شود و چون کالایی نقد بود وسوسه وارداتش با هر کیفیتی به جان واردکنندگان افتاد.

در سال ۹۳ بود که در پی آلودگی هوای تهران، برخی از کارشناسان بنزین وارداتی را بی کیفیت دانسته و آن را عامل اصلی هوای آلوده تهران معرفی کردند، پس از این بود که رسانه های ایران به خصوص در فضای مجازی با ارائه سند و مدرک شرکت همسر معصومعه ابتکار را یکی از وارد کنندگان بنزین به داخل کشور معرفی کردند که در آخر هم معلوم نشد این جریان به کجا ختم میشود (اینجا بخوانید)

حذف سهمیه بندی بنزین در سال ۹۴ از یک سو و افزایش تولید خودرو در ایران و همینطور واردات بنزین باعث شد تا در ۲۱ شهریور امسال رکورد مصرف سوخت را بشکنیم جالب اینجا است که آخرین رکورد شکست مصرف بنزین هم مربوط به فروردین امسال است گویا شکستن رکورد در امسال مسئله عجیبی نیست و باید منتظر مصرف بالا تر نیز باشیم.

اما چرا دولت فکری به حال این موضوع نمیکند؟ به چه دلیل است که هزینه بالای تجهیز پمپ های سوخت سراسر کشور نادیده گرفته میشود و از فواید سهمیه بندی چشم بندی شده و قصد حذف کامل کارت سوخت را در سر دارند؟

عدم کنترل ،برنامه و بی تدبیری مسئولین  برای جلوگیری از افزایش مصرف سوخت باعث میشود تا بعدها کشور در مواقع حساس دچار بحران شود و چه بهتر است که از امروز به فکر کنترل مصرف بنزین باشیم.

 

مطلب مرتبط

Related Posts
«آژانس خبری شهرستان صومعه سرا – خبرگزاری صومعه سرا»

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

ارسال دیدگاه

خبر تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به خبرگزاری صومعه سرا
ثبت شده در سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی