Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 22811
چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۶:۱۹ ب.ظ
پایان پر حرف و حدیث یک انتخاب / حق‌الناسی که نباید نادیده گرفته شود
واران خبر به نقل از راه دانا؛  هفتمین دوره انتخابات در حالی جمعه ۳۰تیر در ۲۰۰ حوزه انتخابیه برگزار شد که طبق اعلام قبلی وزارت بهداشت، قرار بود این دوره از انتخابات برای اولین بار به صورت الکترونیکی برگزار شود. موضوعی که از مدت ها قبل مورد تاکید  مسئولان وزارت بهداشت و برخی چهره های […]

واران خبر به نقل از راه دانا؛  هفتمین دوره انتخابات در حالی جمعه ۳۰تیر در ۲۰۰ حوزه انتخابیه برگزار شد که طبق اعلام قبلی وزارت بهداشت، قرار بود این دوره از انتخابات برای اولین بار به صورت الکترونیکی برگزار شود. موضوعی که از مدت ها قبل مورد تاکید  مسئولان وزارت بهداشت و برخی چهره های شناخته شده جامعه پزشکی قرار گرفته بود.

وزیر بهداشت در این زمینه معتقد بود:« انتخابات نظام پزشکی از مهم‌ترین نمادهای همدلی جامعه پزشکی است و الکترونیکی کردن آن می‌تواند میزان مشارکت را افزایش دهد.»

قربانی رییس هیات نظارت بر انتخابات نظام پزشکی  نیز پیش از این اعلام کرده بود که تمام تلاش بر این است که انتخابات به صورت الکترونیکی انجام شود. «ما بسیار خوشبین هستیم تا زمان برگزاری انتخابات سامانه کارآمد انتخابات تعریف شود.»

 مسئولین وزارت بهداشت و هیات نظارت بر انتخابات نظام پزشکی، انتخابات الکترونیکی را موجب مشارکت بالا و کاهش احتمال نفوذپذیری اعمال سلیقه‌ها می دانستند به همین دلیل بر برگزاری این روش تاکید داشتند.

به هر حال تحت چنین شرایطی انتخابات در روز موعد مقرر آغاز  شد. ولی چند ساعتی از برگزاری انتخابات نگذشته بود که مسئولین برگزار کننده به یکباره با اطلاعیه ای از سوی وزارت بهداشت روبرو می شوند که روند رای گیری الکترونیک را ملغی اعلام می کند.

در  اطلاعیه مشترک هیئت نظارت و اجرایی هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی آمده بود:

“علی‌رغم تلاش‌ها، به علت اختلال‌های فنی پیش آمده در ابزارهای رمزنگاری پیشرفته سامانه انتخابات و براساس تصمیم مشترک هیئت اجرایی و نظارت برای حفظ و صیانت از آراء، روند رای گیری الکترونیک ملغی شد و رای گیری در حوزه‌های انتخابیه در سراسر کشور بصورت حضوری و طبق برنامه پیش می‌رود.”

به دنبال بروز چنین شرایطی موج گسترده ای از اعتراضات در میان جامعه پزشکی براه افتاده و حتی عده زیادی از پزشکان خواستار لغو کلی این انتخابات و برگزاری آن در روز دیگری شدند. عده ای معتقد بودند  نتایج این انتخابات نمی تواند نمایندگان واقعی جامعه پزشکی را مشخص کند. برخی هم خواستار معرفی و توبیخ افرادی شدند که وظیفه شان را به درستی انجام ندادند.

ضرورت صیانت از آرا

سید هادی احمدی، عضو کارگروه اقتصاد انجمن داروسازان ایران ضمن گلایه از شرایط به وجود امده معتقد است که باید به دنبال راهی بود تا آراء صیانت شود. به اعتقاد وی  به یکباره ملغی اعلام کردن انتخابات، صیانت از آراء همکاران نیست؛ موقعی صیانت معنی پیدا می‌کند که زمینه برای برگزاری یک انتخابات درست و سریع فراهم شده باشد.

رحمت‌الله حافظی، کاندیدای هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی نیز با بیان اینکه وزارت بهداشت نتوانسته ۱۷۰ هزار رأی در انتخابات نظام پزشکی را مدیریت کند و مدعی پایش سلامت الکترونیک ۸۰ میلیون نفر است، در خواست ابطال انتخابات را کرد.

احمد حمزه، عضو کمیسیون بهداشت مجلس در واکنش به لغو انتخابات نظام پزشکی گفت: با اختلال در سامانه الکترونیکی انتخابات نظام پزشکی بخش قابل توجهی از پزشکان نمی‌توانند در انتخابات شرکت کنند و قاعدتا باید در نتیجه آن تجدیدنظر کرد.

قناعتی عضو شورای مرکزی سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور نیز لغو الکترونیکی انتخابات نظام پزشکی را حق الناسی خواند که مسئولین باید ضمن عذرخواهی از جامعه پزشکی برای ادای حق الناس، انتخابات را تکرار کنند.

پایان پرحرف و حدیث

موج این اعتراضات در جامعه پزشکی در حالی همچنان ادامه دارد که رئیس هیات اجرایی انتخابات نظام پزشکی امروز اعلام کرد: «از نظر وزارت بهداشت، انتخابات تمام شده است».

دکتر  محمد آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص  معترضان به نتایج انتخابات گفت رسیدگی به اعتراضات بر عهده هیات نظارت است. کاندیداهای معترض ۴۸ ساعت فرصت دارند اعتراض خود را به هیات نظارت اعلام کنند.

به هر حال انتخابات نظام پزشکی با همه مشکلات و نارسایی هایش به پایان رسید. پایانی با حرف و حدیث های فراوان.  کسانی  که به هر حال نسبت به شرایط پیش آمده معترض بوده و خواستار رسیدگی به آنند. امید است که در این شرایط این گفته  نماینده دادستان کل کشور در انتخابات نظام پزشکی اعلام کرد: «اگر محرز شود که درصدی تخلفات احتمالی در روند انتخابات نظام پزشکی رخ داده است حتما به اعتراضات مطرح شده پزشکان رسیدگی کرده و نتیجه را اعلام خواهیم کرد» .بتواند تسکین کننده برخی از نگرانی های انان باشد

مطلب مرتبط

Related Posts
«آژانس خبری شهرستان صومعه سرا – خبرگزاری صومعه سرا»

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

ارسال دیدگاه

خبر تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به خبرگزاری صومعه سرا
ثبت شده در سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی